Uzależnienie od zakupów

Zakupoholizm


Kojarzony z uśmiechniętymi kobietami, niosącymi wiele kolorowych toreb, pełnych zdobyczy po właśnie skończonym rajdzie po sklepach. Radość, luksus i zadowolenie. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna, nie ma w sobie wiele z tego obrazu. Choć może przez chwilę dawać taką ułudę.


Jeśli coś niepokoi Cię w Twoim sposobie kupowania (częstotliwość, pojawiające się uczucia po zakupach, masz problemy z magazynowaniem zakupionych rzeczy) zachęcamy do odpowiedzenia na poniższe pytania. Im więcej odpowiedzi „TAK”, tym większe prawdopodobieństwo, że możesz potrzebować fachowej pomocy w tej sferze.


1. Czy kiedykolwiek odczuwał/a Pan/i silną potrzebę dokonywania zakupów?
2. Czy już sama myśl o zakupach wpływa korzystnie na Pani/Pana samopoczucie?
3. Czy podczas dokonywania zakupów miał/a Pan/i kiedykolwiek poczucie oderwania się od swoich problemów?
4. Czy podczas dokonywania zakupów odczuwa Pan/i podekscytowanie lub euforię?
5. Czy kiedykolwiek, wkrótce po dokonaniu zakupu, zdarzyło się zapomnieć, dlaczego Pan/i kupił/a ten przedmiot/artykuł?
6. Czy zdarzyło się Pani/Panu kiedykolwiek kupić niepotrzebne rzeczy/artykuły?
7. Czy po dokonaniu zakupu odczuwa Pan/i ulgę/odprężenie?
8. Czy zdarzyło się Pani/Panu wydać kiedykolwiek wyjątkowo dużą ilość pieniędzy na zakup?
9. Ile razy w ciągu tygodnia zdarzyło się Pani/Panu wybrać na zakupy?
10. Czy kiedykolwiek, po dokonaniu zakupu, miał/a Pan/i poczucie winy?
(test w tłumaczeniu Dr.B.T. Woronowicza)


Pomocy udzielamy bezpłatnie w ośrodkach w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Pszczynie. Oprócz pomocy terapeutycznej jest możliwość skorzystanie z pomocy doradców finansowych, którzy wspierają w kwestii spłacania długów, sporządzania pism, planowania spłata, porozumiewania się z wierzycielami. Nie czekaj aż sytuacja Cię przerośnie. Przyjdź i pozwól sobie pomóc!

 

Pomocy udzielamy w ramach dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.