Uzależnienie od komputera

Siecioholizm


Dostępność zdobyczy nowej technologii jest już tak powszechna, że często zapominamy jak wyglądał świat sprzed ery komputerów i Internetu. To, że dzięki temu zmieniła się rzeczywistość wokół nas nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak oprócz niewątpliwych udogodnień w komunikacji, pracy czy w życiu codziennym, ten postęp technologiczny przyniósł ze sobą nowe zagrożenia, a właściwie, to my ludzie czasem korzystamy z urządzeń nowej techniki w sposób szkodliwy dla siebie, a czasem i dla innych.


Być może właśnie Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z problemem zbyt częstego korzystania z internetu, a komputer, smartfon czy tablet wydają się niewolić… Na tyle częstym, że inne sfery życia i powinności są zaniedbywane, a wręcz zarzucane… by móc spędzać więcej czasu w wirtualnym świecie.


Bardzo często stosowanym narzędziem do badania zagrożenia uzależnieniem od internetu jest test uzależnienia od Internetu Kimberly Young, który umieszczamy poniżej. Odpowiedz szczerze na pytania w nim zawarte, by przekonać się czy używasz internetu do pracy, w celach rozrywkowych, a może Twój styl korzystania wkroczył w niebezpieczny obszar…


1. Czy odnosisz wrażenie, że twoje zaabsorbowanie Internetem jest na tyle duże, iż nieustannie myślisz o wcześniejszych aktywnościach w Internecie i/lub nie możesz doczekać się kolejnych sesji w sieci?
2. Czy czujesz potrzebę aby coraz więcej czasu spędzać w Internecie, żeby tym samym zwiększyć swoje poczucie zadowolenia i satysfakcji?
3. Czy masz za sobą wielokrotne i nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z Internetu?
4. Czy zdarzało Ci się odczuwać wewnętrzny niepokój, napięcie, nastrój depresyjny (obniżenie nastroju, smutek) albo rozdrażnienie w sytuacji prób ograniczania lub zaprzestania korzystania z Internetu?
5. Czy zdarza Ci się korzystać z Internetu przez dłuższy czas niż wstępnie zaplanowany/zakładany?
6. Czy kiedykolwiek pojawiło się ryzyko zerwania kontaktów z kimś bliskim, utraty ważnej relacji z innymi, problemów w pracy, kłopotów z nauką lub w obszarze kariery zawodowej w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w Internecie?
7. Czy kiedykolwiek oszukiwałeś swoich bliskich, terapeutów lub inne osoby, tak aby ukryć swoje nadmierne zaabsorbowanie Internetem?
8. Czy korzystasz z Internetu w celu ucieczki od problemów lub dla uniknięcia nieprzyjemnych przeżyć, uczuć (np. poczucia bezradności, poczucia winy, niepokoju lub depresji)?


Rozwiązanie: 5 odpowiedzi pozytywnych (TAK) spośród 8 powyższych pytań wskazuje, że możesz być uzależniony od internetu czy nowych technologii. Pamiętaj jednak, że ten test nie zastąpi rozmowy ze specjalistą, który może postawić diagnozę dopiero po przeprowadzeniu wywiadu, a następnie skierować do właściwego programu terapii. W każdym z naszych ośrodków możesz umówić się na wizytę i uzyskać pomoc.


Jeśli czujesz, że możesz mieć problem uzależnieniem od pracy, zgłoś się do któregoś z naszych ośrodków w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach czy Pszczynie i pozwól sobie pomóc. Pomocy udzielamy bezpłatnie.


Pomocy udzielamy w ramach dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.