dydaktycy

Roman Wojnar – lek. med. internista, przed egzaminem państwowym w zakresie psychiatrii, specjalista psychoterapii uzależnień. Od 22 lat dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż prowadzącej szereg ośrodków leczenia uzależnień na Podbeskidziu. Od 13 lat jest wykładowcą oraz prowadzi warsztaty i szkolenia m.in. w ramach Studium Terapii Uzależnień. Jest absolwentem 4-letniej szkoły psychoterapii psychodynamicznej i psychodramy. Zainteresowania naukowe i zawodowe to przede wszystkim diagnostyka uzależnień, organizacja lecznictwa uzależnień w Polsce i na świecie, a także programy „harm reduction” w uzależnieniu od alkoholu.

Anna Czerniejewska – mgr pedagogiki i psychologii, psychoterapeuta w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym. Uczestniczyła w wielu szkoleniach prowadzonych m.in. przez Instytut Psychologii Zdrowia, Polski Instytut Ericksonowski, Polski Instytut Psychoterapii Krótkoterminowej, Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Psychologii Zorientowanej na Proces (ukończone 2-letnie szkolenie w latach 1996-1998). Od 1998 r. jest trenerem II stopnia w zakresie prowadzenia warsztatów psychologicznych i treningów interpersonalnych, a od 2008 r. – superwizorem treningu interpersonalnego i warsztatu umiejętności psychospołecznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przez 11 lat współpracowała z Instytutem Psychologii Zdrowia w Warszawie prowadząc szkolenia: Studium Pomocy Psychologicznej przekształcone w 2010 r. w Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej, którego była też koordynatorem i pomysłodawcą II stopnia SPPiIK; Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Obecnie prowadzi terapię indywidulną dla dorosłych i młodzieży oraz superwizje.

Anna Heczko – mgr psychologii, specjalista psychologii klinicznej, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta psychodynamiczny oraz asystent psychodramy. Pracuje w ośrodkach Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż z osobami uzależnionymi oraz współuzależnionymi od ponad 14 lat. Prowadzi wykłady nt. uzależnień, współuzależnieni, diagnostyki psychologicznej w terapii pacjentów uzależnionych. Do Jej zainteresowań zawodowych należą: wykorzystanie psychologii klinicznej (diagnostyki psychologicznej) w terapii uzależnień, pacjenci z podwójną diagnozą, a także terapia DDA.

Beata Zakrzewska-Cupiał – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień z 21-letnim stażem pracy, ukończyła całościowe czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii, systemowej terapii rodzin. Posiada kwalifikacje i realizuje programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Realizowała moduł studium szkoleniowego „Praca z dziećmi i młodzieżą” na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.Damian Zdrada – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. 20 lat doświadczenia w zawodzie specjalisty psychoterapii uzależnień, 15 lat doświadczeń jako psychoterapeuta. Zainteresowania zawodowe - zaburzenia osobowości, uzależnienia behawioralne. Pracuje w nurcie integratywnym, łącząc ze sobą modalność systemową, psychodynamiczną oraz Gestalt. Prowadzi wykłady nt. uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaburzeń nawyków i popędów, koncepcji osobowości, propedeutyki i nauki o psychoterapii, nt. psychoterapii par i rodzin. Teorie przenosi na płaszczyznę praktyczną, ćwicząc z uczestnikami szkoleń w formie warsztatów.

Damian Zdrada – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. 20 lat doświadczenia w zawodzie specjalisty psychoterapii uzależnień, 15 lat doświadczeń jako psychoterapeuta. Zainteresowania zawodowe - zaburzenia osobowości, uzależnienia behawioralne. Pracuje w nurcie integratywnym, łącząc ze sobą modalność systemową, psychodynamiczną oraz Gestalt. Prowadzi wykłady nt. uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaburzeń nawyków i popędów, koncepcji osobowości, propedeutyki i nauki o psychoterapii, nt. psychoterapii par i rodzin. Teorie przenosi na płaszczyznę praktyczną, ćwicząc z uczestnikami szkoleń w formie warsztatów.

Iwona Stera – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień,sychoterapeuta poznawczo-behawioralny w procesie certyfikacji.
Zatrudniona w Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż, gdzie obecnie prowadzi terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Ma wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i terapii osób uzależnionych i ich rodzin. Jest biegłym sądowym w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

Jacek Chałubiński – specjalista psychoterapii uzależnień, dyrektor/terapeuta uzależnień w Centrum Leczenia Uzależnień Górnośląskiego Stowarzyszenia Familia Gliwice, kierownik Hostelu Adaptacyjnego Górnośląskiego Stowarzyszenia Familia Gliwice. Jest asystentem psychodramy, a także opiekunem stażowym stażystów w ramach specjalizacji psychoterapii uzależnień i kierownikiem placówki stażowej.

Jolanta Celebucka – dr n. biol., pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień z 18-letnim stażem klinicznym, kierownik Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Specjalizuje się w pracy w ramach programu ograniczania picia w poradni dla pacjentów z problemem alkoholowym, jest współtwórczynią programu samopomocowego E-POP. Realizuje program Candis. Jest certyfikowanym terapeutą motywującym i członkiem MINT. Ma na swoim koncie wiele publikacji nt. uzależnień.

Jolanta Wandzel – mgr pedagogiki resocjalizacyjnej, specjalista psychoterapii uzależnień w Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż – Ośrodek Leczenia Uzależnień w Żywcu. Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące uzależnień od alkoholu, sposobów leczenia i rehabilitacji oraz zapobiegania nawrotom osób uzależnionych od alkoholu. Prowadzi punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych.

Marta Fajfer – psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta (w trakcie certyfikacji). Pracuje w
Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną. Ma 12-letnie doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej indywidualnej i grupowej z osobami uzależnionymi oraz rodzinami osób uzależnionych.

Monika Kopij – mgr psychologii, specjalista terapii uzależnień w Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień, w Gabinecie Cammbio. Jest specjalistą w dziedzinie Terapii i Rehabilitacji Uzależnienia od Narkotyków, trenerem i psychoterapeutą Instytutu Terapii Gestalt. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu nadużywania substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży.

Paweł Romuald Kołakowski – mgr filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor
psychoterapii uzależnień. W swoim dorobku ma liczne publikacje, artykuły, wywiady w czasopismach fachowych, podejmujących szeroko pojętą tematykę uzależnień od alkoholu, pomocy terapeutycznej osobom uzależnionym i współuzależnionym. Prowadzi zajęcia seminaryjne, wykłady i warsztaty dla studentów (m.in. AM w Białymstoku, WSD wŁomży), a także od ponad 20 lat kursy i szkolenia dla pracowników lecznictwa odwykowego, wykłady i warsztaty dla specjalistów psychoterapii uzależnień i innych grup zawodowych z zakresu problematyki uzależnień behawioralnych.

Radosław Gabinek – specjalista psychoterapii uzależnień z 13-letnim stażem. Pracuje w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Żywcu – Śląska Fundacja Błękitny Krzyż. Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące terapii rodzin i bliskich osób uzależnionych, potrzeb pacjentów, RiBOU – odnośnie celów terapii i metod pracy psychoterapeutycznej pracy z rodziną, warsztaty dotyczące weryfikacji postępów w leczeniu i indywidualna praca z pacjentem – studium przypadku.

Urszula Grodzka – mgr resocjalizacji i nauk społecznych, specjalista psychologii. Ma ponad 33-letnie doświadczenie w pracy z osobami zagrożonymi uzależnieniem, uzależnionymi chemicznie i behawioralnie oraz z rodzinami tych osób. Przeprowadziła ponad 2450 godz. szkoleń dla terapeutów uzależnień, pracowników pomocy społecznej, lekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników GKRPA, jest superwizorem programu Candis. Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych – Terapia Uzależnień w WSP J. Korczaka w Warszawie.

 

 

PROGRAM SZKOLENIA

 

 

TEMATYKA ZAJĘĆ

FORMA ZAJĘĆ

1

Założenia merytoryczne do Szkolenie w dziedzinie uzależnienia – wprowadzenie.

wykład

2

Pierwszy kontakt z pacjentem, wywiad wstępny.

warsztat

3

Trening interpersonalny.

trening

4

Trening intrapsychiczny.

trening

5

Uzależnienie od alkoholu i innych SP – etiopatogeneza i psychopatologia – część medyczna.

wykład

6

Uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych – etiopatogeneza i psychopatologia – część terapeutyczna.

wykład

7

Charakterystyka substancji psychoaktywnych (SP).

wykład

8

Uzależnienie od alkoholu i innych SP – symptomatologia i diagnostyka.

wykład

9

Psychologiczna diagnoza kliniczna. Modele oraz etapy postępowania diagnostycznego wobec osób uzależnionych.

wykład

10

Uzależnienie od SP – wywiad kliniczny, objawy, diagnoza nozologiczna.

warsztat

11

Diagnoza psychologiczna i konceptualizacja problemów pacjenta – uzależnienia od substancji oraz zaburzenia nawyków i popędów.

warsztat

12

Wstęp do psychopatologii.

wykład

13

Propedeutyka psychoterapii.

wykład

14

Koncepcje osobowości i jej rozwój.

wykład

15

Lecznictwo uzależnień w Polsce.

wykład

16

Przygotowanie studium przypadku.

wykład

17

Weryfikacja postępów w leczeniu, w tym praca nad studium przypadku.

warsztat

18

Uzależnienie od alkoholu - leczenie i rehabilitacja – część teoretyczna.

wykład

19

Uzależnienie od alkoholu i innych SP – leczenie i rehabilitacja – część medyczna.

wykład

20

Uzależnienie od środków psychoaktywnych – metody i formy leczenia i rehabilitacji.

wykład

21

Nauka o psychoterapii.

wykład

22

Czynniki leczące w psychoterapii.

wykład

23

Potrzeby pacjentów, cele terapii i metody pracy na podstawowym etapie terapii, w tym radzenie sobie z głodem  przyjmowania substancji - uzależnieni

warsztat

24

Indywidualna praca z pacjentem – studium przypadku.

warsztat

25

Praca terapeutyczna z grupą. Podstawowe umiejętności terapeutyczne.

warsztat

26

Potrzeby pacjentów, specyficzne cele i metody pracy obecne na etapie utrwalania zmiany (pogłębionym) – uzależnieni.

warsztat

27

Zaburzenia nawyków i popędów – wprowadzenie.

wykład

28

Problematyka patologicznego hazardu i wynikające stąd założenia terapeutyczne.

wykład

29

Nadużywanie substancji wśród dzieci i młodzieży - zagadnienia ogólne.

wykład

30

Nadużywane substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży.

wykład

31

Zaburzenia nawyków  i popędów – wywiad kliniczny i diagnoza występowania objawów oraz nozologiczna.

warsztat

32

Adolescenci – specyfika diagnostyki i pracy terapeutycznej mających problemy z używaniem i nadużywaniem środków psychoaktywnych. 

warsztat

33

Społeczność terapeutyczna w terapii uzależnień.

warsztat

34

Rodziny i bliscy osób uzależnionych – charakterystyka zjawiska współuzależnienia.

wykład

35

Rodziny i bliscy osób uzależnionych – wywiad kliniczny i diagnoza występowania objawów.

warsztat

36

Rodziny i bliscy osób uzależnionych – współuzależnienie - symptomatologia i diagnostyka.

wykład

37

Terapia rodzin i bliskich osób uzależnionych.

wykład

38

Diagnoza psychologiczna i konceptualizacja problemów pacjenta – rodzin i bliskich osób uzależnionych (RiBOU)

warsztat

39

Potrzeby pacjentów, RiBOU – cele terapii i metody pracy psychoterapeutycznej.

warsztat

40

Praca z rodziną.

warsztat

41

Rodziny i bliscy osób uzależnionych (dorosłe dzieci alkoholików – DDA, dorosłe dzieci dysfunkcyjnych rodziców – DDD) – etiopatogeneza i psychopatologia.

wykład

42

Rodziny i bliscy osób uzależnionych (dorosłe dzieci alkoholików – DDA, dorosłe dzieci dysfunkcyjnych rodziców - DDD) - symptomatologia i diagnostyka .

wykład

43

Rodziny i bliscy osób uzależnionych (dorosłe dzieci alkoholików – DDA, dorosłe dzieci dysfunkcyjnych rodziców – DDD) – leczenie, konceptualizacja, diagnoza, monitoring i ewaluacja.

wykład

44

Zapobieganie nawrotom.

warsztat

45

Praca terapeutyczna z DDA.

warsztat

46

Zjawisko przemocy w rodzinie – metody interwencji i psychoterapii osób doświadczających przemocy i sprawców przemocy.

wykład

47

Praca ze sprawcami przemocy.

warsztat

48

Praca z osobą w kryzysie, w tym  ofiarami przemocy.

warsztat

49

Psychoterapia par i rodzin.

wykład

50

Uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych – profilaktyka i prewencja.

wykład

51

Nadużywanie substancji wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i prewencja.

wykład

52

Rozwój zawodowy terapeuty uzależnień.

wykład

53

Psychoterapia par.

warsztat

54

Programy nienastawione na abstynencję.

warsztat

55

Profilaktyka wypalenia zawodowego, praca w zespole terapeutycznym, etyka zawodowa.

warsztat

56

Dialog Motywujący.

warsztat

57

Dokumentacja medyczna, wymogi formalne pracy terapeutycznej.

warsztat

58

Rola superwizji w kształceniu psychoterapeuty uzależnień i jakości pracy.

warsztat

REKRUTACJA/ANKIETA/OPŁATY

Instruktor terapii uzależnień:
– wykształcenie: co najmniej średnie (na podstawie świadectwa ukończenia szkoły),
– zobowiązanie się do podjęcia pracy terapeutycznej z pacjentami w placówkach terapii uzależnień w trakcie szkolenia lub
- zaświadczenie o zatrudnieniu/ wolontariacie w placówce terapii uzależnień w okresie udziału w szkoleniu,
– podpisanie przez uczestnika umowy i regulaminu szkolenia.

Specjalista psychoterapii uzależnień:
– wykształcenie: tytuł zawodowy lekarza, magistra pielęgniarstwa lub tytuł magistra uzyskany po studiach w zakresie pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauki o rodzinie, teologii lub filozofii (na podstawie dyplomu),
– zobowiązanie się do podjęcia pracy terapeutycznej z pacjentami w placówkach terapii uzależnień w trakcie szkolenia lub
- zaświadczenie o zatrudnieniu/wolontariacie w placówce terapii uzależnień w okresie udziału w szkoleniu,
– podpisanie przez uczestnika umowy i regulaminu szkolenia.

Zgłoszenia prosimy kierować
– osobiście – do biura spółki: ul. Dzwonkowa 138, 43-384 Jaworze
– mailowo – na adres: szkolenia@bk-europe.pl
– telefonicznie – nr tel. 33/ 817-28-38; 502-021-963
– po akceptacji ankiety rekrutacyjnej, umowy i regulaminu szkolenia, kandydat uiszcza opłatę rekrutacyjną w wysokości 300 zł (jest ona częścią opłaty szkolenia, bezzwrotną w razie rezygnacji studenta ze szkolenia) oraz jest zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

ankieta rekrutacyjna - pobierz .pdf

Opłaty
Koszty szkolenia:
Koszt merytoryczny szkolenia:
I część - 7.700,00* zł
II i III część – 2.500,00 zł (staż kliniczny 80 godz. i superwizja kliniczna 80 godz.)

Płatne w ratach:
1. I rata w wysokości 1.000,00 zł płatna przed rozpoczęciem szkolenia tj. do 10.01.2020 r.
2. System ratalny ustalany indywidualnie, zgodnie z zawartą umową.
Opłata rekrutacyjna – 300,00 zł
· Wliczona w koszty szkolenia.
· Nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji ze szkolenia.

*Osoby, które podpiszą dokumenty związane ze szkoleniem i wpłacą I ratę do 31.12.2019 r. będą miały zniżkę w wysokości 700,00 zł.

Koszy pobytowe:
Koszty wyżywienia: 60,00 zł (śniadanie, serwis kawowy, obiad, kolacja)
Koszty noclegu (pokoje 2, 3 lub 4-ro osobowe):
30,00 zł od osoby w pokoju bez łazienki
50,00 zł od osoby w pokoju z łazienką

nr konta bankowego
Beskidzki Bank Spółdzielczy 30 8111 0009 2001 1700 4389 0001