Dorosłe Dzieci Alkoholików

Osoby dorastające w rodzinach, gdzie obecny był problem alkoholowy, często zmagają się z różnymi trudnościami w życiu osobistym po osiągnięciu dorosłości.

W okresie dzieciństwa i dorastania były narażone na przeżywanie bardzo trudnych sytuacji, które ukształtowały ich sposób radzenia sobie z emocjami i sposób wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. To, co było pomocne w życiu w warunkach trudnych, okazuje się przeszkadzać lub nie funkcjonować w oczekiwany sposób w sytuacji pozbawionej problemu.
Dorosłe Dzieci Alkoholików często mają poczucie, że nie potrafią określić tego, co jest normalne, mają poczucie bycia „innym, odludkiem”, mają trudności z przeprowadzeniem swoich działań do końca, są surowymi sędziami dla siebie samych, trudno im przeżywać radość, bądź w ogóle odcinają się od swoich uczuć. Poczucie własnej wartości jest często bardzo niskie u takich osób i bardzo często za wszelką cenę szukają uznania w oczach innych ludzi, często krzywdząc przy tym siebie samych. Zdarza się, że czują nadmierną odpowiedzialność za wszystko i wszystkich lub wręcz przeciwnie – zupełnie nie są odpowiedzialni. Często w życiu DDA pojawia się nadkontrola – wydaje się, że tylko kontrolując wszystko wokół można czuć namiastkę bezpieczeństwa. Stąd osoby takie nie lubią zmian, niespodzianek, trzymają się sztywno dawno utartych schematów. Uczuciami towarzyszącymi osobom dorastającym w domach dysfunkcyjnych są bardzo często poczucie winy, poczucie wstydu oraz poczucie krzywdy.
Terapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików prowadzona jest w formie spotkań indywidualnych (diagnoza, tworzenie mapy problemów do terapii, określanie celu terapii), spotkań grupowych (spotkania cotygodniowe) oraz Wyjazdowych Sesji Terapeutycznych (cztery weekendowe sesje podczas pełnego cyklu terapii).