Powiedz o nas innym

Temat uzależnień czy terapii nie jest tematem ani łatwym, ani przyjemnym. Często niewiedza, własne przykre doświadczenia, czy też wstyd powodują, że wiele osób unika rozmowy na ten temat. Nie chce skorzystać z okazji, by dowiedzieć się nawet podstawowych rzeczy np.: o alkoholizmie, hazardzie patologicznym lub współuzależnieniu. Nieraz słyszymy: „U mnie w rodzinie nie ma tego problemu” lub „Mnie to nie dotyczy.” Jednak to nie są dobre powody, by pozostawać w sferze niewiedzy na temat uzależnień – przyczyn, skutków oraz możliwości zatrzymania choroby. Niestety, skutki i szkody wynikające z nałogu mogą dotykać każdego. Nawet jeśli nie bezpośrednio, to zastanówmy się chwilę, czy na pewno nie znamy nikogo z problemem uzależnienia… No właśnie. Znamy. Może to być ktoś z grona naszych znajomych (bliższych lub dalszych), ktoś ze współpracowników, a może jednak ktoś krewny? Zawsze znajdzie się ktoś, kto albo sam ma problem z nałogiem, albo dzieli życie z osobą uzależnioną czy też wychował się w domu, w którym był obecny problem alkoholowy lub inne zniewolenie. To wszystko wpływa na człowieka i nigdy nie wiemy, kiedy nasza wiedza o przyczynach czyjegoś postępowania lub kłopotów, pomoże mu właśnie w rozpoczęciu walki o swoje życie.
Wiedza na temat uzależnień jest też potrzebna rodzicom, gdyż tylko będąc świadomymi zagrożeń i sposobów zapobiegania, są w stanie tak postępować ze swoimi dziećmi, aby te nie zaczęły szukać ucieczki w substancjach zmieniających świadomość czy czynnościach, które mogą stać się nałogowymi.
Dlatego zachęcamy, by poznać nas i naszą ofertę. Gdyż może się zdarzyć, że w ten właśnie sposób pomożecie komuś – mówiąc o tym co robimy i zachęcając do poszukania u nas pomocy.
Osoby, które podjęły walkę o swoje zdrowie i trzeźwość, wielokrotnie spotykają się z brakiem zrozumienia u bliskich czy u znajomych. Brak wiedzy na temat mechanizmów choroby i praw jakimi się ona rządzi, może sprawić, że niechcąco spowodujemy powrót danej osoby do picia czy grania.
I właśnie tak też możesz pomóc! Zyskując świadomość na temat uzależnień i sposobów leczenia oraz zapobiegania. Będąc wsparciem dla kolegi w pracy, który wrócił z odwyku i uczęszcza na terapię czy dla znajomej, która przestała uprawiać hazard i obecnie leczy się. Być może sam lub sama zaczniesz się przyglądać swoim nawykom korzystania z komputera czy pracowania i zaczniesz zwracać uwagę, aby nie zaniedbywać czasu spędzanego z najbliższymi czy też rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Zachęcamy Cię do poznania nas i wspierania również w ten sposób!