10.06.2020; Bieżące informacje na temat przywracania działalności ośrodków

Szanowni Państwo,

Mija kolejny tydzień w systemie pracy zdalnej wymuszonej przez epidemię Covid-19. Od początku wprowadzenia obostrzeń staraliśmy się zorganizować pracę naszych ośrodków tak, aby zarówno nasi aktualni pacjenci i pacjentki mieli dostęp do terapii, jak i osoby, które po raz pierwszy się do nas zgłoszą nie zostali bez pomocy. Nowa rzeczywistość, w której się tak nagle znaleźliśmy była (i nadal jest) źródłem stresu, lęku i niepokoju. Izolacja dodatkowo wzmacnia natężenie tych stanów.
Jednak ta bezprecedensowa sytuacja pokazała nam, że jesteśmy w stanie w ekspresowym tempie zorganizować się i nadal pomagać. Ze względu na charakter tego wyjątkowego stanu, jakiego globalnie doświadczamy, widzimy jak bardzo możliwość pracy zdalnej pomogła nam być z tymi, którzy potrzebowali pomocy i wsparcia psychicznego. Pomimo wszystko, i pacjenci, i nasz personel z nadzieją wypatrują dnia, gdy terapia będzie mogła się odbywać na zasadach sprzed czasów społecznej izolacji.
Obecnie, gdy wstępujemy w kolejne etapy wychodzenia z obostrzeń i świat powoli wraca do “normalności”, również i my stopniowo przygotowujemy się do powrotu do pracy w naszych ośrodkach. Nie znamy jeszcze konkretnej daty pełnego otwarcia placówek Błękitnego Krzyża, ale bardzo cieszymy się, że Dzienne Oddziały Leczenia Uzależnienia od Alkoholu w Żywcu i w Bielsku-Białej wznowiły (1 czerwca 2020) swoją działalność.
Z naszej strony dołożyliśmy wszelkich starań, by zajęcia odbywały się w bezpiecznych warunkach. Powołany do tego zespół opracował procedury i zasady działania DOLUA zgodnie z wytycznymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej. Dokonaliśmy szeregu zmian w naszych placówkach, tak aby praca w nich była maksymalnie bezpieczna. Przeszkoliliśmy nasz personel i edukujemy pacjentów co do obowiązujących procedur i zasad bezpieczeństwa. Stosujemy środki ochrony osobistej, a także kilkukrotnie w ciągu zajęć dezynfekujemy pomieszczenie, sprzęty i ciągi komunikacyjne. Ze względu na przeszkody architektoniczne otwarcie DOLUA w Czechowicach-Dziedzicach będzie najszybciej możliwe końcem czerwca 2020.
Jesteśmy już po pierwszych Wyjazdowych Sesjach Terapeutycznych w Pszczynie, a przed nami kolejne. Następne etapy “odmrażania” naszej działalności to umożliwienie pracy w kontakcie indywidualnym, uruchomienie Oddziału Leczenia Zespołów Abstynencyjnych, a w końcu grup poradnianych. Planujemy, że datą wznowienia działania oddziału detoksykacyjnego będzie 3 sierpnia 2020 r.
Jak wielu innych, nie możemy doczekać się powrotu do rzeczywistości znanej nam sprzed epidemii. Skupiamy się jednak na tym, by wykorzystać obecny czas najlepiej jak potrafimy na rozsądne przygotowanie się do rozpoczęcia pracy w bezpiecznych warunkach. Wiemy, że ten moment nadejdzie, i że z każdym dniem jest coraz bliżej.

 

Roman Wojnar i Dorota Wojnar
(dyrektor i wicedyrektor)
Śląska Fundacja Błękitny Krzyż