NOTATKA

Projekty realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii w latach 2019 i 2020.

 MZ LOGO  KBDSPN LOGO  logo1

SKRÓCONE INFORMACJE NA TEMAT ZADANIA  Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO   DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW HAZARDOWYCH

Pełna nazwa wnioskodawcy

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż

Numer i nazwa zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

Zadanie 5.4.: Rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych, reintegracja społeczna - rozwiązywanie problemów wynikających z uzależnień behawioralnych poprzez zapewnienie m.in. dostępu do zróżnicowanej oferty oddziaływań pomocowych dla problemowych i patologicznych hazardzistów oraz osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskim i rodzinom.

Numer i nazwa zadania konkursowego

Zadanie 20.: Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin.

Nazwa własna projektu

Stawka większa niż... życie? – MOTU Bielsko-Biała: lata  2019-2020

Numer umowy

108/HB/2019

Termin realizacji projektu

02.01.2019 – 31.12.2019 oraz 02.01.2020 – 31.12.2020

Informacje na temat projektu
 

Projekt dotyczy zintegrowanych, kompleksowych oddziaływań medycznych, terapeutycznych, pomocowych, prawnych, socjalnych i ekonomicznych wobec osób uzależnionych od hazardu, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi oraz ich bliskich i rodzin realizowanych w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień w Bielsku-Białej, a także ich działań o charakterze informacyjno-promocyjnym.

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż od 2012 r. realizuje projekty współfinansowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

W okresie od 2012 do 2017 w ośrodku w Bielsku-Białej projektem objęto 1372 osoby, w samym 2017 r. oddziaływaniami objętych zostało 236 osób. W okresie od 02.01.2018 do 31.08.2018 (aktualnie realizowany projekt) z pomocy skorzystało 141 osób.

Obecnie wydaje się, iż szeroko zakrojona w latach poprzednich promocja przynosi oczekiwany efekt, a liczba uczestników projektu w ciągu ostatnich 2 lat usystematyzowała się.

W 2019 głównym celem projektu będzie nadal poprawianie dostępności oraz pogłębienie i dalsza profesjonalizacja pomocy na podstawie naszych kilkuletnich doświadczeń. Stworzony całościowy, zintegrowany oraz oparty o najnowsze wyniki badań (evidence based medicine) program terapii poznawczo-behawioralnej uzależnień behawioralnych będzie nadal rozwijany.

Adresatami projektu będą patologiczni hazardziści, osoby z innymi uzależnieniami behawioralnymi oraz ich bliscy i rodziny, natomiast osobom zagrożonym uzależnieniami behawioralnymi bądź mającym problem z zachowaniami o charakterze nawykowym/popędowym proponowane będą oddziaływania o charakterze krótkich interwencji oraz diagnostyka nozologiczna w kierunku uzależnień behawioralnych (w ramach NFZ- pozaprojektowo).

Program opieki i terapii będzie realizowany przez zespół specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w terapii uzależnień behawioralnych. W latach 2012-2017 wszyscy pracownicy merytoryczni pracujący w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień w Bielsku-Białej zostali przeszkoleni (w tym w szkoleniach współfinansowanych przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii), brali również udział w superwizjach klinicznych. Kadrę ośrodka stanowią:

4 lekarzy (w tym 2 lekarzy psychiatrów i 2 lekarzy w trakcie specjalizacji z psychiatrii - certyfikowanych specjalistów psychoterapii uzależnień), 12 certyfikowanych specjalistów psychoterapii uzależnień (w tym 3 psychologów), 8 terapeutów w procesie certyfikacji na specjalistę psychoterapii uzależnień (w tym 3 psychologów), 1 instruktor terapii uzależnień, 9 prawników, 2 doradców finansowych, 3 pracowników obsługi projektu, 3 superwizorów, 1 ewaluator zewnętrzny i oraz dodatkowo – pracownik socjalny i mediator.

Dotychczasowe doświadczenia w realizacji oraz ewaluacji projektów programu opieki i terapii patologicznych hazardzistów i innych osób z uzależnieniami behawioralnymi oraz ich rodzin i bliskich ukazują zasadność prowadzonych działań, jak również zwracają uwagę na stały rozwój oferty pomocy oraz programu terapeutycznego. Niezwykle istotnym aspektem prowadzonego projektu będzie również dalsze kontynuowanie działań o charakterze informacyjno-promocyjnym.

Charakterystyka i liczebność grupy odbiorców

Łączna liczba docelowych odbiorców projektu to 200 osób w roku 2019 oraz 200 osób w roku 2020. Zakładamy, że 310 z nich będą to osoby uzależnione od hazardu lub innych uzależnień behawioralnych. Spodziewamy się też 90 osób bliskich i z rodzin osób uzależnionych. Większość z beneficjentów będzie powyżej 34 roku życia (220 osób), ale zakładamy także udział w projekcie osób poniżej 18 roku życia (20 osób), a także pomiędzy 19 a 34 lat (160 osób).

Planowane efekty realizacji projektu

Projekt pozwoli na objęcie w ciągu dwóch lat opieką medyczną, terapeutyczną, socjalną i prawno-finansową 400 osób (uzależnionych oraz ich bliskich i rodzin) z terenu Podbeskidzia, głównie wśród mieszkańców powiatu bielskiego i cieszyńskiego, jednakże w związku z możliwością zakwaterowania w Ośrodku Readaptacyjnym projekt adresowany jest do mieszkańców całego kraju. Adresaci projektu otrzymają potrzebną im wiedzę i wsparcie terapeutyczne, co wpłynie na ich funkcjonowanie społeczne i zdrowie psychiczne. Adresaci projektu otrzymają również wsparcie prawne, doradztwo finansowe, pomoc pracownika socjalnego i mediatora: aby opracować indywidualne plany spłaty zadłużenia monitorować i wpływać na realne zmniejszenie zadłużenia. Odbędzie się promocja działań projektowych poprzez informację internetową, rozesłanie informacji promującej działania projektowe do stacji radiowych i telewizyjnych, do redakcji krajowych, regionalnych i lokalnych publikatorów, a także do władz Kościołów i Związków Wyznaniowych z regionu oraz kolportaż ulotek, które zostaną rozniesione do: MOPS-ów i GOPS-ów, Poradni Lekarza Rodzinnego, Klubów Abstynenta, parafii, Kuratorów Sądowych, uczelni wyższych, pedagogów szkolnych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Zrealizowane zostaną działanie profilaktyczne – wzrośnie świadomość zagrożeń związanych z uzależnieniami behawioralnymi, jak również możliwe będzie przeciwdziałanie rozwijaniu się uzależnień behawioralnych u osób zagrożonych lub mających problem z zachowaniami o potencjale uzależnieniowym.

 Kwota dofinansowania

350 000,00 (175 000,00 zł w 2019 roku oraz 175 000,00 zł w 2020 roku)

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

SKRÓCONE INFORMACJE NA TEMAT ZADANIA  Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO   DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW HAZARDOWYCH

Pełna nazwa Oferenta

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż

Numer i nazwa zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

Zadanie 5.4.: Rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych, reintegracja społeczna - rozwiązywanie problemów wynikających z uzależnień behawioralnych poprzez zapewnienie m.in. dostępu do zróżnicowanej oferty oddziaływań pomocowych dla problemowych i patologicznych hazardzistów oraz osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskim i rodzinom.

Numer i nazwa zadania konkursowego

Zadanie 20.: Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin.

Nazwa własna projektu

Stawka większa niż... życie? –  MOTU Czechowice–Dziedzice: lata 2019-2020

Numer umowy

106/HB/2019

Termin realizacji projektu

02.01.2019r. – 31.12.2019r. oraz 02.01.2020r. – 31.12.2020r.

Informacje na temat projektu
(krótki opis, cele)

Projekt dotyczy zintegrowanych, kompleksowych oddziaływań medyczynych, terapeutycznych, pomocowych, prawnych, socjalnych i ekonomicznych wobec osób uzależnionych od hazardu lub cierpiących na inne uzależnienia behawioralne oraz ich bliskich i członków rodzin, a także działań promocyjnych. Obecny projekt jest odpowiedzią na zwiększającą się potrzebę pomocy psychospołecznej, terapeutycznej i prawnej w ośrodkach leczenia uzależnień na Podbeskidziu, w tym zwłaszcza w gminie Czechowice oraz okolicach – w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień w Czechowicach–Dziedzicach. W 2019r. jego głównym celem będzie dalsze poprawianie dostępności i rozszerzenie oferty profesjonalnej pomocy patologicznym hazardzistom, osobom z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzinom na podstawie kilkuletnich doświadczeń, głównie z lat 2012–2017. Dotychczas udało się stworzyć zintegrowany program pomocy patologicznym hazardzistom w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe. Adresatami projektu będą patologiczni hazardziści, osoby z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliscy i rodziny, również osoby potrzebujące pomocy prawnej czy prawno–finansowej ze względu na problemy zadłużenia wynikające z uzależnienia ich bliskich. Program opieki i terapii będzie realizowany przez zespół specjalistów posiadających kilkuletnie doświadczenie w terapii uzależnień behawioralnych. W latach 2012-2017 wszyscy pracownicy merytoryczni pracujący w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień w Czechowicach-Dziedzicach zostali przeszkoleni na konferencjach oraz szkoleniach finansowanych przez KBdsPN, brali również udział w superwizjach klinicznych. Kadrę ośrodka stanowią: 2 lekarzy (w trakcie specjalizacji z psychiatrii I certyfikowani specjaliści psychoterapii uzależnień), 4 certyfikowanych specjalistów psychoterapii uzależnień (w tym Kierownik ośrodka), 5 terapeutów w procesie certyfikacji (w tym 4 psychologów), 10 prawników, 2 doradców finansowych, 1 ewaluator zewnętrzny i 2 ewaluatorów wewnętrznych, 4 pracowników obsługi projektu, 3 superwizorów oraz dodatkowo –pracownik socjalny i  mediatorzy.

Charakterystyka i liczebność grupy odbiorców

Odbiorcami projektu będą osoby zdiagnozowane jako osoby uzależnione od hazardu patologicznego F63.0 lub osoby z innymi uzależnieniami behawioralnymi F63.8 oraz ich bliscy i rodziny F43.2. Rekrutacja do programu odbędzie się poprzez przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej, która trwa nieprzerwanie od 2012 r. Przewidujemy, że z pomocy w ramach projektu skorzysta łącznie 70 osób w każdym roku działania projektu, w tym: 12 patologicznych hazardzistów, 5 patologicznych hazardzistów z współwystępującymi zaburzeniami, 22 osób z rozpoznaniem innych uzależnień behawioralnych, 16 osób z rozpoznaniem innych uzależnień behawioralnych oraz współistniejącymi zaburzeniami, oraz 25 bliskich i członków rodzin osób uzależnionych.  

Planowane efekty realizacji projektu

Fundacja w ramach projektu zakłada realizację następujących celów w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień w Czechowicach–Dziedzicach:

  • Zwiększenie dostępności i rozszerzenie oferty profesjonalnej pomocy patologicznym hazardzistom, osobom z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskim i rodzinom z terenu gminy Czechowice–Dziedzice oraz okolic poprzez kontynuowanie w roku 2018r. programu zintegrowanych, kompleksowych oddziaływań medycznych, terapeutycznych, pomocowych, prawnych, socjalnych i ekonomicznych wobec tych osób (do około 70 osób w 2019 r. i 2020r.).

·        Utrzymanie dostępności oferty profesjonalnej pomocy adresatom projektu poprzez prowadzenie na poziomie lokalnym oraz ogólnopolskim kampanii informacyjno-promocyjnej.

·        Poprawa funkcjonowania społecznego osób uzależnionych behawioralnie i ich rodzin.

·        Zmniejszenie i monitorowanie zadłużenia u patologicznych hazardzistów, zakupoholików, osób chronicznie zadłużonych i ich bliskich.

Wymienione wyżej cele projektu obejmują następujące rodzaje oddziaływań:

·        przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej: przygotowanie i regularne rozsyłanie informacji promujących działania projektowe do lokalnych stacji radiowych i telewizyjnych, regionalnych i lokalnych publikatorów, a także do władz Kościołów i Związków Wyznaniowych z regionu oraz poprzez Internet, jak również poprzez indywidualny kontakt z MOPS i GOPS lokalnych gmin, dotyczącej możliwości pomocy dla osób uzależnionych od hazardu i innych uzależnień behawioralnych oraz organizację lokalnych konferencji dotyczących uzależnień behawioralnych.

·        dalszą standaryzacje procesu diagnostycznego z uwzględnieniem ICD-11 (najprawdopodobniej w II połowie 2019 r.) oraz rozszerzenie etapu motywacyjnego (wywiad motywacyjny, interwencja kryzysowa), zwłaszcza w przypadku osób zgłaszających się do placówki po raz pierwszy, będących w kryzysie oraz stanie ambiwalencji wobec leczenia.

·        dalszy rozwój zintegrowanego modelu pomocy i poznawczo-behawioralnej terapii patologicznych hazardzistów oraz osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi w oparciu o powszechnie sprawdzone metody diagnostyczne i koncepcje oraz najnowsze wyniki badań.

Kwota dofinansowania

86 000,00 zł  (43 000,00 zł w 2019 + 43 000,00 zł w 2020)

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

SKRÓCONE INFORMACJE NA TEMAT ZADANIA  Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO   DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW HAZARDOWYCH

Pełna nazwa wnioskodawcy

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż

Numer i nazwa zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

Zadanie 5.4.: Rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych, reintegracja społeczna - rozwiązywanie problemów wynikających z uzależnień behawioralnych poprzez zapewnienie m.in. dostępu do zróżnicowanej oferty oddziaływań pomocowych dla problemowych i patologicznych hazardzistów oraz osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskim i rodzinom.

Numer i nazwa zadania konkursowego

Zadanie 20.: Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin.

Nazwa własna projektu

Stawka większa niż... życie? – Pszczyna: lata 2019-2020

Numer umowy

109/HB/2019

Termin realizacji projektu

02.01.2019 – 31.12.2019 oraz 02.01.2020 – 31.12.2020

Informacje na temat projektu
 

Projekt dotyczy zintegrowanych, kompleksowych oddziaływań medycznych, terapeutycznych, pomocowych, prawnych i ekonomicznych wobec osób uzależnionych od hazardu, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi oraz ich bliskich i rodzin realizowanych w Ośrodku Psychoprofilaktyki w Pszczynie, a także działań promocyjnych.

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż od 2012r. realizuje projekty współfinansowane przez KBPN. Do 2015 r. Fundacja realizowała jeden, wspólny projekt terapeutyczny, natomiast od roku 2016 każdy z ośrodków realizuje oddzielny projekt. Ośrodek pszczyński prowadzi działania w tym obszarze od 2015 roku, a wspófinansowane z KBPN – od 2017 r.

Ośrodek Psychoprofilaktyki rozpoczął swoją działalność 28.05.2015 r. Od początku istnienia jego oddziaływania terapeutyczne skierowane były głównie do osób uzależnionych behawioralnie i ich rodzin. Znaczna część obecnych pacjentów, ok. 50% to adresaci projektu.

Obserwuje się wzrost ilości pacjentów – adresatów zadania. W tym roku z uwagi na ogłoszony konkurs z NFZ spodziewamy się dalszego rozwoju . Z uwagi na różne okoliczności takie jak np. zmiany w prawie, ograniczające dostęp do gier hazardowych celem projektu będzie utrzymanie dostępności (a w kolejnym roku jej zwiększenie się) oraz stały rozwój i poszerzanie oferty profesjonalnej pomocy patologicznym hazardzistom, osobom z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskim i rodzinom z terenu z terenu gminy Pszczyna oraz powiatu pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego i miasta Tychy poprzez kontynuowanie w latach 2019 oraz 2020 realizacji poznawczo-behawioralnej terapii uzależnień behawioralnych wraz z pozostałymi formami pomocy (konsultacje prawne, finansowe itd.) tworzącymi zintegrowany, kompleksowy program terapii poznawczo-behawioralnej uzależnień. Jest on oparty o najnowsze wyniki badań (evidence based medicine) i będzie nadal rozwijany.

Realizowany będzie on przez zespół specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w terapii uzależnień behawioralnych. W latach 2012-2016 pracownicy merytoryczni Fundacji zostali przeszkoleni (w tym w szkoleniach współfinansowanych przez KBPN), brali również udział w superwizjach klinicznych.

Zakładanym, najważniejszym rezultatem będzie to, że adresaci projektu otrzymają potrzebną im wiedzę i wsparcie terapeutyczne, co pozytywnie wpłynie na ich funkcjonowanie społeczne i zachowanie psychiczne.

Dotychczasowe doświadczenia w realizacji oraz ewaluacji projektów programu opieki i terapii patologicznych hazardzistów i innych osób z uzależnieniami behawioralnymi oraz ich rodzin i bliskich ukazują zasadność prowadzonych działań, jak również zwracają uwagę na stały rozwój oferty pomocy oraz programu terapeutycznego. Niezwykle istotnym aspektem prowadzonego projektu będzie również dalsze kontynuowanie działań o charakterze informacyjno-promocyjnym.

Charakterystyka i liczebność grupy odbiorców

Łączna liczba docelowych odbiorców projektu to 45 osób (50 w 2020 r.). Zakładamy, że ok. 35-40 z nich to osoby uzależnione od hazardu lub innych uzależnień behawioralnych. Spodziewamy się też ok. 10 osób bliskich i z rodzin osób uzależnionych. Zakładamy, że większość z beneficjentów będzie powyżej 34 roku życia (25 osób), pomiędzy 19 a 34 lat będzie ok. 15 osób, a niepełnoletnich beneficjentów będzie kilku.

Planowane efekty realizacji projektu

Projekt pozwoli na objęcie opieką medyczną, terapeutyczną i prawną 45 osób (uzależnionych i ich bliskich i rodzin) z terenu Ziemi Pszczyńskiej (50 w 2020 r.). Adresaci projektu otrzymają potrzebną im wiedzę i wsparcie terapeutyczne co wpłynie na ich funkcjonowanie społeczne i zdrowie psychiczne. Adresaci projektu otrzymają również wsparcie prawne. Odbędzie się promocja działań projektowych poprzez informację dot. działań projektowych w lokalnych Poradniach Lekarzy Rodzinnych oraz specjalistycznych, aptekach, Klubach Abstynenta oraz społecznościach abstynenckich, parafiach, Poradniach Pedagogiczno-Psychologicznych, szkołach (współpraca z pedagogami oraz nauczycielami w ramach działań profilaktycznych), zespołach interdyscyplinarnych, kuratorskich oraz asystentów rodziny, placówkach OPS, wśród władz Kościołów i Związków Wyznaniowych z regionu – roznoszenie lub wysyłanie ulotek; informacje w Internecie oraz informacje promujące działania projektowe w redakcjach regionalnych i u lokalnych publikatorów (Gazeta Pszczyńska, portal pless.pl).

Kwota  dofinansowania

 63 000,00 zł (31 500,00 zł – 2019 + 31 500,00 zł – 2020)

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

SKRÓCONE INFORMACJE NA TEMAT ZADANIA  Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO   DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW HAZARDOWYCH

Pełna nazwa wnioskodawcy

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż

Numer i nazwa zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

Zadanie 5.4.: Rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych, reintegracja społeczna - rozwiązywanie problemów wynikających z uzależnień behawioralnych poprzez zapewnienie m.in. dostępu do zróżnicowanej oferty oddziaływań pomocowych dla problemowych i patologicznych hazardzistów oraz osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskim i rodzinom.

Numer i nazwa zadania konkursowego

Zadanie 19.: Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin.

Numer umowy

107/HB/2019

Nazwa własna projektu

Stawka większa niż... życie? – OLU w Żywcu: lata 2019-2020

Termin realizacji projektu

02.01.2019 - 31.12.2019 oraz 02.01.2020 – 31.12.2020

Informacje na temat projektu
 

Projekt dotyczy zintegrowanych, kompleksowych oddziaływań medycznych, terapeutycznych, pomocowych, prawnych, socjalnych i ekonomicznych wobec osób uzależnionych od hazardu, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi oraz ich bliskich i rodzin realizowanych w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Żywcu, a także ich działań o charakterze infomacyjno-promocyjnym.

W latach 2019-2020 głównym celem projektu będzie dalsze poprawianie dostępności oraz pogłębienie oferty i dalsza profesjonalizacja pomocy na podstawie naszych kilkuletnich doświadczeń. Stworzony całościowy, zintegrowany oraz oparty o najnowsze wyniki badań (evidence based medicine) program terapii poznawczo-behawioralnej uzależnień behawioralnych będzie nadal rozwijany.

Charakterystyka i liczebność grupy odbiorców

Łączna liczba docelowych odbiorców projektu w roku 2019 to 100 osób. Zakładamy, że 40 z nich będą to osoby uzależnione behawioralnie, a 10 to problemowi użytkownicy hazardu lub innych uzależnień behawioralnych. Spodziewamy się też 50 osób bliskich i z rodzin osób uzależnionych. Większość z beneficjentów będzie powyżej 34 roku życia (70 osób), ale zakładamy, że spora część odbiorców będzie miała poniżej 18 roku życia (10 osoby), a także pomiędzy 19 a 34 lat (20 osób).W 2020 to 110 osób. Zakładamy, że 50 z nich będą to osoby uzależnione,  a 10 to problemowi użytkownicy hazardu lub innych uzależnień behawioralnych. Spodziewamy się też 50 osób bliskich i z rodzin osób uzależnionych. Większość z beneficjentów będzie powyżej 34 roku życia (70 osób), ale zakładamy, że spora część odbiorców będzie miała poniżej 18 roku życia (15 osoby), a także pomiędzy 19 a 34 lat (25 osób). Łączna liczba docelowych odbiorców w latach: 2019-2020 to: 210 osób.

Planowane efekty realizacji projektu

Projekt pozwoli na objęcie opieką medyczną, terapeutyczną, socjalną i prawno-finansową 210 osób(uzależnionych i ich bliskich i rodzin) w latach: 2019r. -2020r. z terenu Żywca i powiatu żywieckiego. Adresaci projektu otrzymają potrzebną im wiedzę i wsparcie terapeutyczne to wpłynie na ich funkcjonowanie społeczne i zdrowie psychiczne. Adresaci projektu otrzymają również wsparcie prawne, doradztwo finansowe, pomoc pracownika socjalnego i mediatora: aby opracować indywidualne plany spłaty zadłużenia monitorować i wpływać na realne zmniejszenie zadłużenia. Odbędzie się promocja działań projektowych poprzez informację internetową, rozesłanie informacji promującej działania projektowe do stacji radiowych i telewizyjnych, do redakcji krajowych, regionalnych i lokalnych publikatorów, a także do władz Kościołów i Związków Wyznaniowych z regionu oraz kolportaż ulotki, która zostanie rozniesiona do: MOPS-ów i GOPS-ów, Poradni Lekarza Rodzinnego, Klubów Abstynenta, parafii, Kuratorów Sądowych, uczelni wyższych, pedagogów szkolnych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Zrealizowane zostaną działanie profilaktyczne – wzrośnie świadomość zagrożeń związanych z uzależnieniami behawioralnymi, jak również możliwe będzie przeciwdziałanie rozwijaniu się uzależnień behawioralnych u osób mających problem z zachowaniami o potencjale uzależnieniowym.

Kwota dofinansowania

 100 000,00 zł   (50 000,00 zł -2019r. i 50 000,00 zł – 2020r.)

 Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.