Select your language

Etap terapii osób uzależnionych na etapie podstawowym

Psychoterapia dla osób uzależnionych na etapie grupy podstawowej i intensywnej
Psychoterapia w ośrodkach fundacji odbywa się w ramach grup terapeutycznych oraz kontaktu indywidualnego. Pacjenci nie ponoszą kosztów terapii (jest finansowana przez NFZ).
Praca terapeutyczna w obu grupach oparta jest częściowo na strukturze (program terapeutyczny) i częściowo na procesie (omawianie problemów osobistych pacjentów oraz omawianie relacji interpersonalnych pomiędzy pacjentami). Uczestnicy grup, oprócz zdobywania wiedzy dotyczącej uzależnienia, mają możliwość rozpoznania destrukcyjnych schematów zachowań w kontaktach z ludźmi oraz wprowadzenia zmian. Pacjenci w trakcie grupy uczą się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami. Uczą się gospodarować swoim wolnym czasem. Zdobywają umiejętności związane z asertywnym zachowaniem (odmawianie picia, informowanie o swoim uzależnieniu). Głównym celem terapii na poziomie podstawowym i intensywnym jest rozpoznanie destrukcji alkoholowej oraz rozpoczęcie budowania satysfakcjonującego życia w trzeźwości.
GRUPA Podstawowa (dawniej WSTĘPNA I) jest grupą ambulatoryjną, otwartą przeznaczoną dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki) oraz dla osób uzależnionych behawioralnie (hazard, komputer, zakupy itd.).
Przewidywany czas trwania grupy podstawowej to ok. 3 miesiące. Czas pracy pacjenta na grupie może się wydłużyć w zależności od osiągania przez niego założonych celów. Spotkania grupy odbywają się dwa razy w tygodniu.
Na grupę podstawową kwalifikowane są osoby, które spełniają następujące warunki:
- są uzależnione chemicznie (alkohol, narkotyki, leki) oraz behawioralnie (hazard itd.),
- osoby posiadające wstępną motywację do leczenia,
- utrzymują abstynencję od środków psychoaktywnych, zachowań hazardowych.
Na grupie podstawowej realizowany jest program terapeutyczny na poziomie podstawowym.
Cele główne grupy podstawowej to:
- zdobycie wiedzy na temat uzależnienia,
- rozpoznawanie i rozumienie własnego uzależnienia,
- rozpoznawanie objawów głodu alkoholowego/hazardowego i sposobów radzenia sobie z nim,
- rozwijanie umiejętności niezbędnych do życia w abstynencji (trening asertywnych zachowań abstynenckich, trening radzenia sobie z nieprzyjemnymi uczuciami – stres, złość, tworzenie planu dnia),
- budowanie tożsamości osoby uzależnionej,
- wzmacnianie motywacji do wprowadzania zmian,
- wzmacnianie motywacji do kontynuowania terapii.

GRUPA Intensywna (dawniej wstępna II) jest grupą ambulatoryjną, półotwartą. Grupa trwa ok. 3 miesięcy i odbywa się dwa razy w tygodniu po 3 godziny.
Grupa Intensywna przeznaczona jest dla osób uzależnionych chemicznie (alkohol, narkotyki, leki) oraz behawioralnie (hazard itd.), które ukończyły terapie na poziomie podstawowym. Na grupę wstępną II pacjent kwalifikowany jest przez terapeutę indywidualnego.
Na grupę Intensywną kwalifikowane są osoby, które spełniają następujące warunki:

- ukończyły terapię na poziomie podstawowym,
- znają swoją chorobę i stosują się do zaleceń dla trzeźwiejących osób uzależnionych,
- posiadają motywację do kontynuowania terapii,
- utrzymują abstynencję od środków psychoaktywnych, zachowań hazardowych,
- posiadają tożsamość osoby uzależnionej,
- potrafią rozpoznawać objawy głodu alkoholowego/hazardowego oraz znają i stosują sposoby radzenia sobie z głodem.
Na grupie Intensywnej realizowany jest program terapeutyczny na poziomie intensywnym.
Cele główne grupy Intensywnej:
- pogłębianie wiedzy na temat uzależnienia,
- zdobywanie wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia,
- zdobywanie wiedzy na temat rozpoznawania i przeżywania uczuć,
- praca nad tożsamością osoby uzależnionej na etapie pogłębionym,
- praca nad uznawaniem bezsilności,
- pogłębianie umiejętności niezbędnych do życia w abstynencji.


Uzależnienie od substancji - etap pogłebiony

Etap terapii osób uzależnionych na etapie zaawansowanym

Psychoterapia grupowa na etapie zaawansowanym odbywa się po około 5-6 miesiącach terapii w ramach terapii podstawowej (Dzienny Oddział Odwykowy lub Grupa Wstępna I, a następnie Grupa Wstępna II). Plan pracy pacjenta na tym etapie ustalany jest w oparciu o dwutorową pracę, zarówno w ramach sesji psychoterapii indywidualnej z terapeutą prowadzącym i realizacji Osobistego Planu Terapii, jak również udziału w koedukacyjnej grupie terapeutycznej dla osób uzależnionych, która jest grupą o charakterze zamkniętym, co oznacza, że nie dołączają na tym etapie do grupy nowe osoby. Daje to możliwość głębszej pracy nad problemami własnymi pacjenta z uwagi na większą intymność w ramach grupy i poczucie więzi. Grupa, mając za sobą etap integracji i składając się z osób pomiędzy którymi wytwarzają się więzi daje możliwość wartościowej i efektywnej pracy nad zwiększaniem satysfakcji z własnego życia. Błędne jest stereotypowe myślenie że psychoterapia uzależnień to jest praca terapia skierowana na „oduczanie picia”, gdyż jest to tak naprawdę praca nad zmianą własnych schematów myślowych, emocjonalnych i zachowań, które do tej pory sprzyjały piciu, a po odbyciu pełnego cyklu terapeutycznego powinny sprzyjać satysfakcjonującemu życiu bez wspomagania się za pomocą środków o charakterze psychoaktywnym.
Psychoterapia grupowa na etapie grupy zaawansowanej opiera się głównie na pracy nad rozbrajaniem pozostałości po mechanizmach uzależnienia, które utrudniają funkcjonowanie w ramach głównych obszarów życia. Dzięki wyeliminowaniu tych destrukcyjnych schematów pacjent ma szansę poprawy poziomu satysfakcji z takich sfer życia jak rodzina, praca, sieć znajomych, a także pracować nad świadomością własnych oczekiwań i potrzeb, co pozwoli mu na wyznaczenie sobie celów krótko i dalekoterminowych służących rozwojowi. Etap podstawowy terapii skupia się głównie na poznawaniu umiejętności służących trzeźwieniu, natomiast etap zaawansowany pomaga nauczyć się żyć w trzeźwości jak pełnowartościowy człowiek, aby uzależnienie nie sprawiało, że człowiek czuje się inny i gorszy. Tematy realizowane na tym etapie dotyczą przede wszystkim:
- świadomości własnych potrzeb i konstruktywnych sposobów ich zaspokajania,
- świadomością własnych zasobów i deficytów i wykorzystaniem ich dla własnego rozwoju
- eliminowania kompulsywnych form radzenia sobie z emocjami na rzecz konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nimi,
- reorganizacji ról społecznych i usprawniania funkcjonowania w ramach nich,
- odbudowywania tożsamości i pozytywnego obrazu własnej osoby
- nauki asertywnych postaw i zachowań w miejsce zachowań o charakterze uległym i asertywnym
- rozwijania zainteresowań i powrotu do konstruktywnych sposobów gospodarowania czasem wolnym,
- pracy nad szeroko rozumianą duchowością
- konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemami życia codziennego,
- pracy nad nawiązywaniem pełnowartościowych relacji z innymi ludźmi i ich podtrzymywaniem
Poza wyżej wymienionymi tematami, w ramach zajęć grupowych wykorzystywane są elementy pracy na procesie i jest okazja obserwować bieżące trudności, które pacjent przejawia i zauważa u siebie w ramach interakcji z innymi członkami grupy. Ma okazje obserwować w jaki sposób zachowuje się w sytuacjach trudnych, jakie postawy są dla niego charakterystyczne w grupie, jak się z nimi czuje I ewentualnie co chciałby zmienić. Informacje zwrotne otrzymywane od terapeuty i innych członków grupy pozwalają na poszerzanie obrazu własnej osoby i konfrontowanie się z tym jak jesteśmy widziani przez innych.